Loading

Historia Bystrzycy Górnej

Bystrzyca Górna - wieś położona w północnej części Obrażenia Górnej Bystrzycy, nad rzeką Bystrzycą, na wys. 280 - 310 m n.p.m.

Wieś powstała w pierwszej połowie XIV wieku. Z dokumentów wynika, że w 1346 roku właścicielem części wsi był mieszczanin Tomasz z Kraszowic. W tym samym roku książę świdnicki Bolko II sprzedaje mieszczanom świdnickim 3i 1/3 łana, ogród i prawo połowu ryb. W końcu tego roku Tomasz z Kraszowic odkupuje dalszą część wsi od Marcina z Makowic.

W 1347 roku Bolko II zezwala mieszczaninowi świdnickiemu Witmannowi na uruchomienie czwartego koła w młynie.

Od początku XV wieku cała wieś przeszła w ręce prywatne. Właścicielami byli m.in. przedstawiciele znanych rodów Seydlitzów i Hochbergów. Pierwsza wiadomość o robotach górniczych w Bystrzycy Górnej pochodzi z 1545 r. i dotyczy transakcji kuksami, z czego można sądzić że istniało tu gwarectwo.

W 1548 r. lustracja Urzędu Górniczego ze Świdnicy stwierdziła w Bystrzycy Górnej działalność poszukiwawczo-górniczą. Eksploatowano złoża ołowiu z domieszką srebra. O ciągłości eksploatacji świadczą lustracje z lat 1573, 1575, 1577. Na przełomie XVI i XVII w. notuje się stopniowe zaniechanie robót górniczych. Wojna trzydziestoletnia spowodowała zniszczenie kopalń i zaprzestanie wydobycia. Założone w latach czterdziestych XVII w. przez Hochberga gwarectwo, wznowiło prace wydobywcze i prowadziło je do 1741 r. Roboty przerwano ze względu na wojnę prusko-austriacką. Ponownie uruchomienie kopalni nastąpiło w 1772 r. i trwało do 1785 r.

W latach 1810-1818 działało tu gwarectwo założone przez ówczesnego komendanta twierdzy świdnickiej. Ostatnie wiadomości o pracach górniczych pochodzą z 1843 r. Wydobywano wówczas oprócz ołowiu również pewne ilości cynku. Po paru latach definitywnie zakończono wszelkie prace.

W 1904 r. uruchomiono linię kolejową ze Świdnicy do Jedliny Zdroju. Linia ta przebiegała przez Bystrzycę Górną. W połowie lat osiemdziesiątych została zlikwidowana.

Kartka z kalendarza


Sobota, 13. Lipca 2024
Imieniny obchodzą:
Ernest, Ernestyn, Eugeniusz, Irwin,
Jakub, Justyna, Małgorzata, Radomiła

Do końca roku zostało 172 dni.
Zodiak: Rak

Kontakt

Administrator
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Teraz na stronie

Odwiedza nas 303 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyka

Odsłon artykułów:
3526866